Jak zadbać o pielęgnację opon i kół samochodu?

Opony  i koła to jedne z najważniejszych podzespołów każdego pojazdu mechanicznego, ponieważ mają one stały kontakt z podłożem. Muszą być w doskonałym stanie, aby zapewniać komfort jazdy oraz bezpieczne prowadzenie auta. Jak o nie dbać na co dzień i je konserwować?

Problemy z czyszczeniem kół

Koła, a wraz z nimi także opony samochodowe zawsze są brudne. Nie da się tego uniknąć, ponieważ nawet po ich idealnym wymyciu na myjni, po dojechaniu do swojego miejsca zamieszkania osadzi się na nich brud unoszony z nawierzchni drogi i pył z klocków hamulcowych. Płyn wyciekający z układu hamulcowego kapie często na felgi, które mogą korodować i się niszczyć. Na obręczach kół osadza się smoła, grudki asfaltu, a na felgach opiłki z tarcz hamulcowych, w miarę ich zużywania się.

Regularna pielęgnacja kół zniweluje negatywne efekty ich permanentnego brudzenia się. Aby utrzymać koła w dobrym stanie należy dokładnie je czyścić co najmniej raz na tydzień, a raz na kwartał pokrywać warstwą specjalnego środka ochronnego.

Konserwacja felg

Bez względu na to, czy koła posiadają felgi aluminiowe, czy stalowe, trzeba je okresowo konserwować. Obręcze najpierw dokładnie myjemy, np. z pomocą myjki wysokociśnieniowej. Następnie spryskujemy obręcze produktem przeznaczonym do mycia felg, np. w piance. Po użyciu zostawi on na powierzchni cienką warstwę ochronną, chroniącą felgi przed korozją.

Będąc posiadaczem chromowanych felg aluminiowych, należy dodatkowo wypolerować ich powierzchnię odpowiednią nabłyszczającą pastą.

Jak zakonserwować gumę opony?

Opony wykonane są z gumy narażonej na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, brudu i soli drogowej w okresie zimowym. Wszystko to powoduje, że opony matowieją, przebarwiają się i pękają. Można jednak właściwie zakonserwować gumę i przywrócić jej efektowny wygląd. Trzeba najpierw umyć opony, poczekać aż wyschną lub wysuszyć je miękką szmatką, a następnie nanieść produkt konserwujący na ich powierzchnię – na rant opony, nie zaś na jej bieżnik. Środek powinien uzupełnić ubytki wilgoci, przez co opona odzyskuje czarny kolor. Skutkuje to także ograniczeniem osadzania się brudu i wydłużeniem żywotności opony.

Dzięki prawidłowej konserwacji i myciu opon można zachować je w doskonałym stanie na dłużej, co przełoży się nie tylko na bezpieczeństwo korzystania z pojazdu, ale i pozytywnie wpłynie na jego ogólną estetykę.